PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU  ROKU   7 lutego 2016

1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii słowa o cudownym połowie ryb i powołaniu Szymona. Są one wezwaniem dla nas, gdyż Pan Jezus i nas powołuje, byśmy stawali się rybakami ludzi – tymi, którzy innych przyprowadzą do Chrystusa i Kościoła. Rozpoczynający się dzisiaj 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w środę czas Wielkiego Postu, niech zaowocują dobrymi postanowieniami i ich wierną realizacją, a wyłożona pod chórem Parafialna Księga Trzeźwości – bodźcem do ich podjęcia. To już ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości.

2. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz. 8.00, 17.00 i 19.00. W Borowem i Czernej o g. 16.00. Składka na tacę w Środę Popielcową będzie przeznaczona na Dom Księży Emerytów. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie. W tym dniu rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w Kościele.

3. Na zakończenie Mszy Świętych w Środę Popielcową będzie można materialnie wspomóc działalność charytatywną Stowarzyszenia Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo przez złożenie ofiary do puszek przed kościołem.

4. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

5. Czwartek, 11 lutego to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Podczas Mszy św. będziemy modlić się za chorych i tych, którzy nimi się opiekują.

6. W piątek natomiast rozpoczniemy nabożeństwa drogi krzyżowej, na które zapraszamy  na godz. 16.30, młodzież i dorosłych na godz. 19.00. Natomiast od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, popołudniami o godz. 16.00 w kościele Chrystusa Króla będziemy śpiewać gorzkie żale i będziemy słuchać nauk pasyjnych. O g. 17.00 Msza św. w małym kościele. Gorąco zachęcamy parafian do licznego udziału w drodze krzyżowej i gorzkich żalach dla zyskiwania przywiązanego do nich odpustu zupełnego.

7. Został zakończony remont dachu. W tej części remontu partycypowała również parafia w wysokości  40.000 tysięcy zł.  Dzięki wcześniejszym ofiarom do uregulowania  pozostaje 15.000 tysięcy złotych. Na remont dachu ofiary złożyli: ofiarodawca – 400 zł, Regina i Jan Moneta – 200 zł, ofiarodawca – 200 zł, Joanna i Marek – 200 zł. W minionym tygodniu zebrano 1.000. Pozostaje do spłacenia 14.000 zł. Korzystamy z ogrzewania pod ławkami w pierwszym sektorze. Koszt tej inwestycji to  65 tysięcy złotych.  W minionym tygodniu na rzecz remontu kościoła ofiary złożyli:  Michał – 100 zł, ofiarodawca 200 zł, Zofia – 200 zł, Barbara i Władysław – 200  zł, ofiarodawca – 100 zł, rodzina Kwaśnik -300 zł, ofiarodawca 100 zł. rodzina Czajkowski – 50 zł.   W minionym tygodniu zebraliśmy 1250 zł. Powyższą kwotę odliczamy od długu   36,575 zł. Pozostaje do spłacenia 35.325.  Bóg zapłać za Waszą ofiarność.

8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej - jest „Gość Niedzielny”.

9. W minionym tygodniu pożegnaliśmy: + Kazimiera Wyrwich i + Stefan Michalak.  Polecamy ich Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu …