ROCZNICA POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA

26 października 2014

1. Przeżywamy dziś rocznicę poświęcenia naszego kościoła, czyli dnia, w którym ten budynek został przeznaczony wyłącznie do kultu Bożego. To święto naszej wspólnoty, która gromadzi się w tej świątyni. To jej obrazem jest nasz kościół parafialny. W języku polskim mamy jedno słowo na określenie budynku, w którym gromadzi się wspólnota, jak i na określenie samej tej wspólnoty, którą tworzą osoby gromadzące się w tej świątyni. Jest to Kościół. Obrzęd poświęcenia ołtarza i kościoła tak określa tę wspólną zależność: „Jako widzialna budowla, dom ten jest szczególnym znakiem Kościoła pielgrzymującego na ziemi i obrazem Kościoła przebywającego w niebie”. Zechciejmy zatem dziękować Bogu za dar zarówno miejsca, gdzie możemy się gromadzić, jak też przede wszystkim za to, że możemy być częścią Jego rodziny, przynależeć do Mistycznego Ciała Chrystusa.

2.  W poniedziałek spotkanie modlitewne Apostolatu Maryjnego o g. 15.30.

3. W liturgii w tym tygodniu, dokładnie we wtorek, 28 października, będziemy przeżywać jeszcze święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Szymon był określany przez Ewangelistów jako „gorliwy” lub „Kananejczyk”, co może być różnie rozumiane. O jego działalności nie mamy zasadniczo żadnych wiadomości. Natomiast Juda był krewnym Pana Jezusa, a jego przydomek „Tadeusz” oznacza odważny. Od XVIII wieku w Polsce i w Austrii jest on wzywany jako patron od spraw beznadziejnych.

4. W piątek o godz. 16.30 kończą się nabożeństwa  różańcowe.  Wykorzystajmy te dni, które nam zostały, aby w tej prostej, lecz głębokiej modlitwie uwielbiać Boga razem z Jego i naszą Matką i prosić o łaski potrzebne zarówno nam samym, jak i naszym bliskim.

5. Nie zapominajmy również w tych dniach o uporządkowaniu grobów naszych bliskich, o ile tego do tej pory nie zrobiliśmy. A może w pobliżu grobu naszych bliskich znajduje się również jakiś inny opuszczony czy zapomniany grób, o który także moglibyśmy zadbać. Postarajmy się spełnić ten uczynek miłosierdzia, włączając w to również nasze dzieci, aby i one mogły od najmłodszych lat uczyć się szacunku dla miejsc spoczynku tych, którzy już od nas odeszli.

6. W nadchodzącą sobotę, 1 listopada, będziemy przeżywać uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu oddajemy cześć tym znanym i nieznanym wyznawcom Chrystusa, którzy już przebywają w chwale nieba. Zaś w przyszłą niedzielę, 2 listopada, mimo że jest to niedziela, będziemy przeżywać wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To właśnie w ten dzień powinniśmy się szczególnie modlić za naszych zmarłych i nawiedzać ich groby.

7. W naszej parafii procesja na cmentarzu połączona z błogosławieństwem grobów naszych bliskich odbędzie się 1 listopada, o godz. 13.00, natomiast wcześniej o g. 12.00 rozpoczną się wypominki. Msze św. w naszym kościele w tym dniu są o 7.30 i 9.00, nie ma Mszy św. wieczorem.   Serdecznie zapraszamy, aby osobiście być obecnym, aby modlić się nie tylko za bliskich nam zmarłych, ale jako wspólnota Kościoła prosić o Boże miłosierdzie dla wszystkich, którzy wciąż jeszcze oczekują wybawienia i oczyszczenia. Natomiast 2 listopada będzie następujący porządek Mszy św. o g. 7.30; 9.00; 11.00, o g. 15.00 w kościele różaniec z wypominkami i Msza św. O tej godzinie będzie też odprawiona Msza św. w int. zmarłych Rodziców obu stro ora za + Pawła z żoną i + Urszula z mężem. Na filiach Msze św. będą o g. 10.00.

8. Kartki  do wpisania imion zmarłych na tegoroczne wypominki znajdują się na stoliku pod chórem. Imiona proszę wpisywać w mianowniku. Wypominki proszę składać przed i po Mszy św. w zakrystii.

9. Dzieci Maryi rozprowadzają znicze. Zebrane ofiary przeznaczają na rekolekcyjny wyjazd.

10. W ciągu tygodnia ofiary na remont kościoła złożyli: Ryszard i Rozalia – 200 zł, ofiarodawca – 100 zł, Maria – 100 zł, Jadwiga i Tadeusz – 100 zł,ofiarodawca – 100 zł, .  W sumie zebraliśmy w ciągu  tygodnia  –  600 zł. Pozostaje do spłacenia 2.180 zł za renowację dużych okien witrażowych. Bóg zapłać za dotychczasowe wsparcie na remont kościoła.

11. Prasę katolicką można nabyć przy wyjściu z kościoła – jest Gość Niedzielny.

12. W minionym tygodniu odszedł do wieczności + Jan Chodakowski. Jego duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu …