SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU            23 lutego 2020

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

2. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa.Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 8.00; 17.00; i 19.00; natomiast o g. 16.00 w Borowem i Czernej. Ofiary składane w Środę Popielcową przeznaczone są na utrzymanie DOMU KSIĘŻY EMERYTÓW DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO- GORZOWSKIEJ.

3. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

4. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

5. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 16.30 dla dzieci i o g. 19.00 dla dorosłych i młodzieży, oraz w Gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 16.00 w dużym kościele. Młodzież z poszczególnych klas będzie prowadzić rozważania Drogi Krzyżowej. Dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania obecność na nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali jest formą przygotowania duchowego do przyjęcia tego Sakramentu.

6. Rozpoczynamy czas wielkopostnej przemiany. Czas ten jest okazją do czynienia dobra i dzielenia się miłością i dobrym sercem z bliźnimi. Jest okazja podzielenia się tą miłością i wsparciem w trudnych chwilach życia. Na pewno znana jest Wam Pani Teodora Moneta,  wieloletni szanowany pracownik Urzędu Miejskiego w Iłowej. Wielu z Was wie o nagłej poważnej chorobie TODZI tak nazywanej przez bliskich i przyjaciół. Trudno jest rozwodzić szczegółowo na temat poważnej choroby i trudnej operacji. Na dzisiaj lekarze mówią o cudzie. Ale to jest wola życia TODZI. Stan pooperacyjny trwa już prawie rok. Potrzeba intensywnej rehabilitacji. Najbliżsi czynią wszystko, by poprawić stan fizyczny cierpiącej TODZI. Długi czas rehabilitacji  wyczerpuje też możliwości finansowe najbliższych. Stąd gorąca prośba, by przyszła niedziela stała się dniem wsparcia i okazania dobrych serc  przez złożenie ofiary do puszek na POMOC TODZI. Ofiary w Waszym imieniu będą zbierać członkowie Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

7. Dzisiaj spotkanie rodziców - dzieci przygotowujących się do I Komunii św.  po Mszy św. o g. 13.00.

8. Rozpoczęliśmy renowację pozostałych pięciu okien witrażowych. Prace zostaną zakończone do końca kwietnia. Dzięki fundatorom FIRMIE TRANSPORTOWEJ INTRA i pomysłom dobrych parafian zostały wykonane nowe wygodne ławki na chórze. Prace te podjęła firma stolarska – RODZINA TOMASZEWSKICH Z KLIKOWA. Tak to prawda - pracowała przy tych ławkach zespołowo cała rodzina. Fundatorom i osobom, które dopingowały do tego, by uporządkować tę część wyposażenia naszego kościoła, rodzinie Tomaszewskich serdecznie dziękuję. Niech Bóg wynagrodzi Wasz trud i dobre serce. 

9. W minionym tygodniu na remont kościoła i spłacenie długu ofiary złożyli – Ewa Majewska – 200 zł, Koło Sybiraków Iłowa i Koło Sybiraków Czyżówek – 300 zł, Władysława i Józef – 200 zł, Ryszard i Genowefa – 100 zł, Irena Lewicka – 100 zł. Razem zebrano w minionym tygodniu – 900 zł. Odejmując tę  sumę od długu 63.590 zł  pozostaje do uregulowania 62.690 zł. Dziękujemy za tak życzliwe Wasze wsparcie remontu kościoła. Niech Bóg wynagrodzi Waszą ofiarność.

10. Zachęcam do czytania prasy katolickiej: jest GOŚĆ NIEDZIELNY i  NIEDZIELA w cenie 6 zł.

11. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: + Bogdana Jurojć. Wieczny odpoczynek …

 

Ks. Proboszcz